AÇIK ERİŞİM


Türkiye Akademik Arşivi (HARMAN) Sayfaya Git

TÜBİTAK ULAKBİM’de geliştirilen Türkiye Akademik Arşivi, ulusal açık erişim arşivler, dergiler (veri sağlayıcılar) ile arama motoru servisleri (servis sağlayıcılar) arasında ilişki kurarak, uluslararası standartlara uygun olarak gereksinim duyulan açık erişim içeriğine erişim sağlayan üst veri harmanlama yazılımıdır. Ulusal Kurumsal Açık Arşiv içeriklerinin üst verilerinin harmanlanması ve Türkiye Akademik Arşiv adresi üzerinden erişimin sağlanması amaçlanmıştır.

Ulusal Tez Merkezi Sayfaya Git

Ulusal Tez Merkezi arşivinde bulunan tezlerin tamamı, "Elektronik Tez Arşiv Projesi" ile sayısal ortama taşınmıştır. Elektronik Tez Arşivi çalışması ile sayısal ortama taşınan tezlerden, yazarları tarafından "çoğaltması ve yayımı için" izin verilmiş olanlar tam metin (pdf) olarak erişime açılmıştır. Tezlerin tam metin olarak açılması konusunda, tez yazarlarından gelen itirazlar sonucunda bazı tezlerin pdf dosyalarına erişilememektedir.

DergiPark Akademik Sayfaya Git

TÜBİTAK ULAKBİM, DergiPark Akademik hizmeti kapsamında Türkiye'de yayımlanan akademik dergiler için elektronik ortamda barındırma ve editoryal süreç yönetimi hizmeti sunmaktadır.

TR Dizin Sayfaya Git

ULAKBİM tarafından oluşturulmakta olan TR Dizin; Sağlık Bilimleri (Tıp), Mühendislik ve Temel Bilimler, Sosyal ve Beşeri Bilimler, Yaşam Bilimleri ve Hukuk olmak üzere 5 ayrı temel konu alanındadır. Dizin, 2000 yılı Ağustos ayından itibaren üzerinden tarama yapılabilmektedir. Dizinde yer alan dergilerin makalelerine ait bibliyografik bilgilerin (makale adı, yazar, öz vs.) yanı sıra, ULAKBİM müdürlüğü ile dergi editörlükleri arasında imzalanan katılım izni sözleşmesine bağlı olarak, makale tam metinlerine de erişilebilmektedir.

Directory of Open Access Journals (DOAJ) Sayfaya Git

Çeşitli konularda 1000'in üstünde dergi ve dergilerde yer alan makaleleri içeren, açık erişimli bilimsel dergi veri tabanıdır.

Directory of Open Access Books (DOAB) Sayfaya Git

Açık erişim kitap veri tabanıdır.